200 Kurşun Sıktı Şehit Düştü

Mardin’de Şehit Düşen Jandarma Uzman Çavuş Mansur Cansız’ın yürek yakan Öyküsü

07 Eylül 2016 Çarşamba, 10:58

Kaynarcalı kahraman asker, vücudunda 2 hain kurşunuyla teröristlere karşı 2 saat çatıştı. 200’e yakın kurşun sıktı. Kanının son damlasına kadar savaşarak şehit oldu.

Mardin’in Dargeçit İlçesinde şehit düşen  Jandarma Uzman Çavuş Mansur Cansız acı haberi herkesi yasa boğmuştu. Memleketi Kaynarca’da toprağa verilen Mansur Cansız’ın şehit düşmeden önceki son 2 saatinde yaşadıklarını acılı baba Ali Cansız anlattı.

2 Kurşunla Vuruldu

Cansız, “Oğlum şehit olmadan 2 saat önce Dar Geçitte 20 arkadaşı ile Ilısu barajını koruyordu. O gün akşam saatlerinde PKK’nın ilk kurşun sesi duyulduğunda sipere atladı. Tam o esnada ayağından ve omzundan vuruldu. Ama o pes etmedi PKK’ya kurşun yağdırmaya devam etti.

Binbaşı Siperden Aldı

Yaralı halde düşmanla 2 saat çatıştığını belirten baba Ali Cansız, “Oğlum teröristlere yaklaşık 200 kurşun sıktı. Aldığı kurşun yaraları dayanma gücünü azalttı. Binbaşı onu siperden alıp hastaneye götürdü. Oğlum hastaneye varır varmaz şahadet şerbetini içti. Oğlum kanının son damlasına kadar çatıştı” dedi.

Son İsteği Trabzon’du

Şehit Mansur Cansız şehit düşmeden kısa bir süre önce babasıyla, çok sevdiği Trabzon’a gelerek memleket hasreti gidermişlerdi.

Şehidin annesi Sevim Cansız ve 4 kardeşi Türk bayrağına sarılı tabuta sarılarak gözyaşı döktü. Şehidin kardeşi Muhammed Cansız, ağabeyinin naaşı taşınırken tabuta sarılarak bırakmak istemedi. Vatandaşlar şehidin tabutunu Tekbir sesler, dualar ve “Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez” nidalarıyla eller üstünde taşıdı. Cenaze namazına Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, AKP Milletvekilleri Ali İhsan Yavuz, Ayhan Sefer Üstün, CHP Milletvekili Engin Özkoç, Vali Hüseyin Avni Coş,  Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve 5 binin üstünde vatandaş katıldı. Şehit Mansur Cansız cenaze namazının ardından tekbirler, dualar ve sloganlarla Cebek Mahallesi Mezarlığı’na taşınarak toprağa verildi.

Bu Millet Terörü De Bitirecektir

Şehit Uzman Çavuş Mansur Cansız’ın Babası Ali Cansız oğlunun şahadet mertebesine erişmesi ile ilgili açıklamada bulundu. Cansız yaptığı açıklamada “Oğlum 1 buçuk yıllık uzmandı.

Diğer oğlum Hüseyin Bingöl’ün Genç ilçesinde Jandarma Uzman Çavuş. Dört oğlum var Mansur vatanı uğruna şehit oldu. Bu millet nasıl 15 Temmuz’da darbeyi bitirmiş ise terörü de bitirecektir. Ulusal Gazetelerden ve Televizyonlardan büyük ilgi gördüm. Devlet erkânından da ilgi ve alaka gördüm. Ama bu durum söyleyecek sözlerim olmadığı anlamına gelmez. Türkiye dostumdur dediği Amerika ve İsrail tarafından hançerlenmektedir.

Maide Suresi 51’inci Ayet Yahudi ve Hıristiyanları kastederek derki onları dost edinmeyin. İşin bu tarafını hatırlatma ihtiyacı hissettim. Oğlum Mansur şehit olmadan iki saat kadar önce Dar Geçitte 20 arkadaşı ile Ilısu barajını koruyordu. O gün Cuma akşam 18.30 sıralarında PKK’nın ilk kurşun sesi duyulduğunda sipere atladı.  Tam o esnada ayağından vuruldu. Ama o pes etmedi PKK’ya kurşun yağdırdı. Ancak ne var ki şarjör değiştirirken omzundan aldığı kurşun yarası dayanma gücünü dakikalar geçtikçe azalttı.

Ama o yine de düşmana kurşun yağdırıyordu bu hali ile iki saat savaştı. 200 kurşun sıktı. Binbaşı onu siperden alıp hastaneye götürdü. Oğlum hastaneye varır varmaz şahadet şerbetini içti. Yani oğlum kanının son damlasına kadar çatışmış bir kahramandır. Tabi o sırada oğlumun asker arkadaşı ismini hatırlamadığım bir ana kuzusu olan Cem evladımız ve bir köy korucusu da şahadete ermişti” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz