Ağva Kandıra Kaynarca Yolu ÇED toplantısı yapıldı

Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Karayolları Genel Müdürlüğü Karayolları 1. Bölge Müdürlüğü 43 km uzunluğunda 2 x 2 şeritli, Ağva, Kandıra, Kaynarca Devlet Yolu Projesi Halkın Katılımı Toplantısı yapıldı.

07 Aralık 2017 Perşembe, 13:46

MGS Proje Müşavirlik Mühendislik Şirketi tarafından hazırlanan projenin ÇED (Çevre Etkisel Değerlendirme) sunumu Kaynarca Belediyesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Çevre İl Müdürlüğü ve Karayolları yetkililerinin de katıldığı toplantıya, yol güzergahında ikamet eden gayrimenkulü bulunan vatandaşlar katıldı. Emlakçıların yakın ilgi gösterdiği toplantıya, Belediye Başkanı Zeynur Özel ve bir kaç kişi dışında yerel siyasetçiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ilgisizdi.

Yol çalışmasının ve yolun çevreye olası etkileri konusunda verilen bilgileri yüzeysel bulan vatandaşlar toplantıdan kafalarındaki sorulara yanıt bulamadan ayrıldılar.

SORULAR YANITSIZ KALDI

ÇED toplantısının son bölümündeki soru cevap bölümünde köylere ayrılacak kavşaklar ve kamulaştırma bedelleri konusundaki sorular da proje henüz o aşamaya gelmediği için yanıtsız kaldı.

 VATANDAŞLA PAYLAŞILAN BİLGİLER

Güzergah boyunca yer alan şahıs arazileri kamulaştırılacaktır. Bu alanların kamulaştırma işlemleri 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu’na göre gerçekleştirecektir.
Kamulaştırma çalışmaları platform genişliğinin sağından ve solundan değişken olarak yürütülecektir.

Yapılması planlanan proje, iki gidiş, iki geliş olmak üzere 2×2 şeritli olarak planlanmıştır.
Şerit genişlikleri 3,5 metre, banket genişliği 2,5 metre olmak üzere toplam platform genişliği 25 metre olarak projelendirilmiştir.

ÇEVREYE ETKİLERİ

Yolun yapımı sırasında katı atıklar, atıksu, emisyon, gürültü, patlatma gibi etkilere maruz kalınacağı konusunda, yol yapıldıktan sonra ortaya çıkacak gürültü, katı atık, sıvı atık ve egzoz emisyonları konularında bilgi verildi.

MERA VE ORMAN ALANLARI

Güzergahın geçtiği İstanbul, Kocaeli ve Sakarya illerinde, güzergah, orman, tarım, mera alanlarından geçmektedir.
Orman alanları için kamulaştırma söz konusu olmayıp, bu alanlar için ilgili dairesinden gerekli izinler alınacaktır.
Yapılması planlanan yol projesi güzergahındaki tarım ve mera arazileri için 5403 sayılı “Toprak Koruma ve Arazi Kullanım Kanunu ve 4342 sayılı “Mera Kanunu” kapsamında gerekli işlemler yapılarak ilgili idaresinden gerekli izinler alınacaktır.

KAVŞAKLAR

Yolda toplam 14 kavşak bulunuyor. Kaynarca köyleri için Gaziler ve Şeyhtımarı kavşaklarının bırakılacağı belirtirken, tarlalar için ne tür düzenlemenin yapılacağı konusunda ayrıntılı bilgi verilmedi.

SANAT YAPILARI
Proje kapsamında 1 adet viyadük, 2 adet tünel, 27 adet köprü ve 57 adet menfez planlanıyor. Kaynarca güzergahında büyük sanat yapısı yer almayacak.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz