Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Kaynarca Makineciler OSB ÇED Raporu İptal Edildi

Kaynarca’da kurulması planlanan Doğu Marmara Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ÇED Raporu iptal edildi.

20 Mart 2018 Salı, 07:45

 

Sakarya 2. İdare Mahkemesi 2018 /111 sayılı kararında ÇED (Çevre Etkisel Değerlendirme) sürecinde, “Tarım ve hayvancılık bakımından yeterli inceleme yapılmadığı. OSB’nin kurulmasıyla tarımsal arazi miktarında azalmayla beraber üretim miktarında da azalmaların olacağı ve yöre insanının bundan olumsuz etkileneceği. Mevcut tecrübeler dikkate alındığında tam bir korumanın sağlanmasının çok zor olduğu ve dolayısıyla çevre arazinin de belirli ölçekte olumsuz yönde etkileneceği. Bilirkişi raporunda belirtilenlerin hükme esas alınabilecek nitelik ve yeterlikte olduğu görülmektedir” denildi.

İkisi profesör, üçü doçent beş akademik uzmanın İki ana, iki ek bilirkişi raporuna dayandırılan kararda, “Bölgedeki orman, bitki örtüsü ve orman ekosisteminin bozulması, akarsular ile Acarlar Longozu’nun ve tarım arazilerinin azalması, kirlenmesi riski sebebiyle insan ve çevre sağlığı açısından olumsuz sonuçları olabileceği görülmektedir” ifadelerine yer verildi.
Mahkemenin oybirliği ile dava açan köylüleri haklı bularak ÇED’in iptaline karar vermesi Kaynarca’da sevinçle karşılandı.

21 Ocak 2018 tarihinde Mahkeme’ye sunulan bilirkişi raporunu Kaynarca Lahana Pazarı’nda çevrecilerin de katılımıyla köylüler adına basın açıklaması yaparak kamuoyuyla paylaşan  Gazeteci Sedat Balta, “700 yıldır tarım yaptığımız ata mirası topraklarımızda Makineciler İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmak istenmektedir. Kaynarca Güven Köylüleri olarak 4 yıldır sürdürdüğümüz hukuk mücadelesinin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Sakarya 2. İdare Mahkemesi’ne düzmece ve gerçekleri yansıtmadığı iddiasıyla açtığımız ÇED ‘in iptali davasında bilirkişi heyeti iki kez değişmiş, mahkemeye 3 bilirkişi raporu sunulmuştur.

Konularında uzman 2’si profesör doktor, 3’ü doçent doktor düzeyindeki bilim insanları, OSB kurulmak istenen sahada mahkemenin talebiyle 4’üncü kez daha ayrıntılı, kılı kırk yaran bilimsel inceleme ve gözlem yapmış, oy birliğiyle köylümüzün haklılığında ısrar etmiştir.
Bilim insanlarından oluşan bilirkişi heyetinin 27 Aralık 2017 tarihinde sunduğu raporla topraklarımızın birinci sınıf olduğu, insanlarımızın birinci sınıf olduğu, doğamızın, derelerimizin, Acarlar Longozumuzun birinci sınıf olduğu bir kez daha belgelenmiştir.
Kaynarca makineciler OSB kurulmak istenilen bölgenin yer seçiminin, jeoloji mühendisliği,  orman mühendisliği, çevre mühendisliği, şehir ve bölge plancılığı, ziraat mühendisliği bakımından özetle bilimsel değerlendirmede yanlış olduğu, oy birliğiyle 4’üncü kez belgelenmiştir.

Akla ve bilime aykırı davrananların sonu her zaman hüsran olmuştur. Kaynarca’nın bereketli tarım toprakları, doğası, yurtsever insanları böyle bir trajik sonu hak etmemiştir” diye konuşmuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz