Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Kaynarca milli üretim savunma sanayinin merkezi olacak

BMC’nin Karasu’da kuracağı 4 fabrikayla hayata geçireceği yatırım için geri sayım sürerken, Kaynarca’da yapılacak olan Makine İhtisas OSB de milli üretim ve savunma sanayi şirketlerine ev sahipliği yapacak

23 Şubat 2018 Cuma, 14:40

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) ve Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kösemusul, çalışmalarda gelinen son durum ile ilgili Medyabar Editörü Kaan Gümüşel’e bilgi verdi.

Sakarya sanayisinin çok hassas bir planlama ile yönetildiğinin altını çizen Kösemusul, hedeflenen kümelenme çalışmalarının tamamlanmasıyla Sakarya’nın milli ve yerli üretimlere ev sahibi olan, Türkiye’nin lokomotifi bir şehir hüviyetine kavuşacağını vurguladı.

315 Hektarlık Alanda Kuruluyor

OSB’nin kurulum çalışmalarını özetleyen Kösemusul, “Kaynarca ilçemizde 315 hektarlık alanda kurulan Makine İmalatçıları İhtisas OSB sanayimizin çarklarını döndürecek makineleri üreten bir bölge olacağı için sıradan bir OSB olmayacak. Kurulum çalışmalarımız hızla devam ediyor. Bu yılın içinde arsa tahsislerini tamamlamak istiyoruz. Mevcut durumda yüzde 30’dan fazla alan kamulaştırıldı. Kamulaştırma çalışmalarının tamamlanmasından sonra altyapı çalışmaları başlayacak ve kısa zamanda firmalarımızı faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz. Gayretli bir şekilde çalışmalarımıza devam ediyoruz.” diye konuştu.

140 Sanayi Kuruluşu; 12 Bin İstihdam

Bölge sanayinin ihtiyaç duyduğu istihdam temininde önceliğin her zaman Sakarya’da olduğunu da belirten Kösemusul, “OSB bünyesinde kurulacak olan yaklaşık 140 sanayi kuruluşunun ilk etapta 12 bin kişiye istihdam sağlamasını ve bölgeye 500 milyon doların üzerinde bir yatırım yapılmasını öngörüyoruz. Şu anda yüzde 86 doluluk oranındayız. Makine İmalatçıları İhtisas OSB’de milli ve yerli anlayışla savunma sanayi başta olmak üzere havacılık ve uzay teknoloji alanında da önemli üretimler gerçekleştirilecek. Sanayimizin çarkları hızla dönecek.  Sakarya’mız en çok ihracat yapan ilk 5 il arasında olan, milli üretimler ve otomotiv şehri hüviyetine kavuşan, tüm sektörlerde ihracatını yükselten, teknoloji üretimlerine adapte olmuş, kaliteli eğitim, katma değerli güçlü üretimi ve nitelikli istihdamı ile örnek gösterilen bir şehir hedefine ulaşacaktır.” ifadelerini kullandı.

Karasu Limanı 

Kaynarca’da hayata geçecek olan Makine İhtisas OSB, Karasu Limanına 32 kilometre mesafede bulunuyor.

Karasu’da BMC’ye tahsis edilen ve 4 fabrikanın kurulacağı yatırım da tamamlandığında Kaynarca – Karasu hattı 20 bini aşkın istihdamla yerli üretim ve savunma sabayinin merkezi olacak.

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz