Son Dakika
21 Şubat 2019 Perşembe

Prof. Dr. Canan Karatay ; Lahana Tüketin

Kaynarca Belediyesi Konferans salonunda Konferans veren Prof. Dr. Canan Karatay lahana’nın insan sağlığına çok faydalı olduğunu söyleyerek bol bol lahana tüketin dedi.

03 Mart 2016 Perşembe, 17:09

Kaynarca Kaymakamlığının düzenlediği  Kaynarca Belediyesi’nin  ev sahipliğini yaptığı Prof.Dr.Canan Karatayın katılımları ile gerçekleşen ‘ Sağlıklı Beslenme ‘ konulu konferansa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Gençlerde ortaya çıkan hastalıkların sebebinin aşırı şeker, ekmek ve hareketsizlik olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay, şeker hastalığının bilindiğinin ötesinde genetik olmadığını ve sebebinin çevresel faktörler olduğunu ifade etti.
Kaynarca Kültür Merkezi Belediye Konferans salonunda  düzenlenen konferansa Kaynarca Kaymakamı Kemal Şahin Belediye Başkanı Zeynur Özel, İlçe Garnizon Komutanı Kamil Aksoy,İlçe Emniyet Amiri Sait Özmen,Daire müdürleri  ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

Mısır şurubu şekerinin kullanılan çay şekerinden 7 kat daha büyük toksit içerdiğini ifade eden Prof. Dr. Canan Karatay “Yani bütün tatlandırıcılar, çocuklarımızın içtiği gazlı şekerli içecekler, insulin olan meyve şekerini yani fruktozu hemen karaciğere gönderiyor. Çünkü insan vücudu meyve şekeri dediğimiz fruktoz şekerini enerji olarak kullanamaz. Çok toksit olduğu için derhal yağ olarak karaciğere gider ve karaciğeri yağlandırır” şeklinde konuştu.

 

“LAHANA GÖBEKLİ BEYLER İÇİN ÖNEMLİDİR, KİLO VERDİRİR”
Seminer için geldiği Kaynarca ilçesinde ilçeye özgü olan lahana sebzesinden de övgüyle bahseden Karatay, “Lahana dünyanın en sağlıklı gıdasıdır. Lahana, kan şekerini yükseltmez, kilo verdirir. Şeker hastalığını düzeltir, kanseri önler, bağışıklık sistemini hızlandırır ve de göbekli beyler için çok önemlidir, kilo verdirir” diye konuştu.
“ASANSÖRE BİNMEYİN VE YOL YÜRÜYÜN”
Tam buğday ekmeğinin de şeker olduğunu aktaran Karatay, “Tam buğday ekmeğinin de hakikaten kan şekerini çok fazla yükselttiği Kardiyolog William Davis tarafından söylenmiştir. Kepekli de olsa tam buğday ekmeğinin gliserin endeksi çok yüksektir. Bir patatesin gliserin indeksi kadar kan şekerini çok fazla yükseltir.

 

Genç ve ortaya çıkan hastalıkların temelinde aşırı şeker, ekmek tüketimi ve hareketsizlik yatmaktadır. Bu olay bu kadar basit. Herkes bisiklete ulaşamaz ama yol yürüyün. Asansöre binmeyeceğiz ve yol yürüyeceğiz. Şeker hastalığı genetik değildir. Tamamen yanlış beslenme ve yanlış yaşam biçiminden kaynaklanan çevresel bir faktördür.

 İleri yaşlarda çıkan bu hastalık genetik olmamakla beraber önlenebilir. Bunu önlemek ve öne alabilmek bizim elimizdedir” diye konuştu.

12

2

6

1

3

4

 

 

Yorum

  1. REFİK HARŞIT

    04 Mart 2016 at 10:50

    sayın hocam bizlere değerli bilgi verdiğiniz için sizlere teşekkürü bir borç biliyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz