Rapor Kabul Edildi Baraj’a Onay Çıktı

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere Kaynarca’da kurulması planlanan Yırtmaçdere Barajı’nın ÇED Raporu kabul edildi

23 Mayıs 2018 Çarşamba, 10:00

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak amacıyla Sakarya Kaynarca’da kurulması planlanan Yırtmaçdere Barajı İçme-Kullanma Suyu Temisi ve Malzeme Ocakları Projesi’yle ilgili bilgilendirme toplantısı olaylara neden olmuştu. ÇED toplantısının yapılamamasının ardından yeni bir gelişme yaşandı.

Adapazarı, Kaynarca ilçesinde T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 14. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan, Sakarya Kaynarca Yırtmaçdere Barajı İçme-Kullanma Suyu Temini ve Malzeme Ocakları Projesi ile ilgili olarak hazırlanan ve son şekli verilen ÇED Raporu olumlu bulundu ve yatırımın önünde hukuki bir engel kalmadı

Kaynarca ve Kandıra’da 13 köyü sular altında bırakacak Yırtmaçdere barajıyla ilgili eylemler sonuç vermedi.Yırtmaçdere Barajı ve daha önce ÇED raporları hazırlanan Kemerdere Barajı Acarlar Longozunu besleyen Yırtmaçdere ve Kemerdere’nin üzerinde kurulacak.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü o barajla ilgili şu duyuruyu yaptı;SAKARYA ili ADAPAZARI, KAYNARCA ilcesi Sakarya İli, Kaynarca İlçesi, Yakupkalfalar, Kayaklar ve Çelebiler Mahalleleri ile Kocaeli ili, Kandıra İlçesi, Anadere üzerinde mevkiindeki T.C. ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI DEVLET SU İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ 14. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ tarafından yapılması planlanan SAKARYA KAYNARCA YIRTMAÇDERE BARAJI, İÇME-KULLANMA SUYU TEMİNİ VE MALZEME OCAKLARI PROJESİ projesi ile ilgili olarak Bakanlığımıza sunulanÇED Raporu İnceleme Değerlendirme Komisyonu tarafından incelenmiş ve değerlendirilmiştir. Proje ile ilgili olarak ÇED Yönetmeliğinin 14. maddesi gereğince Bakanlığımızca “Çevresel Etki Değerlendirmesi Olumlu” Kararı verilmiş olup; SAKARYA Valiliği(Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) tarafından kararın halka duyurulması gerekmektedir. Ayrıca, söz konusu projeye ait Nihai ÇED Raporu ve eklerinde belirtilen hususlar ile 2872 sayılı Çevre Kanununa istinaden yürürlüğe giren yönetmeliklerin ilgili hükümlerine uyulması, mer’i mevzuat uyarınca ilgili kurum/kuruluşlardan gerekli izinlerin alınması ve ÇED Yönetmeliği gereğince yatırımın başlangıç, inşaat dönemine ilişkin izleme raporlarının Bakanlığımıza, projede yapılacak Yönetmeliğe tabi değişikliklerin de SAKARYA Valiliklerine (Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü) iletilmesi gerekmektedir.İlgililere ve kamuoyuna duyurulur”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz