Tarihçi Sofuoğlu Kaynarca’da Konferans Verdi

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu’nda dış politikadaki gelişmeleri konu alan konferans verdi.

13 Nisan 2016 Çarşamba, 16:41

Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, Ak Parti Kaynarca Kadın Kollarının davetlisi olarak geldiği Kaynarca Belediyesi Toplantı Salonu’nda dış politikadaki gelişmeleri konu alan konferans verdi.

 

 

Konuşmasında dünyada ve bölgemizde ‘muazzam bir soğuk savaş’ olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu, “Sıcak olmayan bu savaşta cesaret ve bilgi belirleyici. Türkiye cesurca hareket ediyor ama eskiden yaptığı yanlışları da yapmıyor. Dikkat edin Türkiye hala savaşa girmiş değil. Çünkü cesaret ve bilgi bunu gerektiriyor” diye konuştu.

 

Dünya ve Ortadoğu’da savaşan güçler ve dengeler konusunda konferansa katılanları bilgilendiren Sofuoğlu’nun konuşmasından bir bölüm şöyle: ”Rusya krizinde 6 milyon turist gelmeyecek diye telaşlanıyoruz. Ama İstanbul’a bir ya da iki havaalanı yapılması durumunda 150 milyon turist gelecek. Bunun 75 milyonu para harcasın Türkiye muazzam gelir sağlayacak.

 

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin 1923 yılından 2002 yılına kadar yaklaşık 800 milyar dolar para topladığını, AK partinin iktidar olduğu 2002’den bu güne 12 yılda 1 Trilyon 800 milyar dolar para topladığını söylüyor, bu parayı ne yaptın diyor. Şimdi bu parayı ne yaptın sorusuna geçmeden önce Kılıdaroğlu’na şunu demek lazım şimdi takdir et bakayım. 79 yılda toplanamayanın 3 mislisini toplamış. Peşinden soruyor, ne yaptın bu parayı, bir Karakaya Barajı mı yaptı, bir Atatürk Barajı mı yaptı. Bu şekilde yaklaşılınca doğru. Ama sayın Kılıçdaroğlu Karakaya Barajı’nı da sen yapmadın. Birini Menderes, diğerini de Özal yaptı. İki e sana ne demeli şimdi şu köprüleri, yolları, barajları, tünelleri görmüyorsan sana ne demeli. Marmara Denizi’nin üzerinde köprü yükseliyor bunu kimse görmüyor mu?”

 

Lozan Anlaşması’nda gizli maddeleri olduğuna inandığını ifade eden Prof. Sofuoğlu, ancak bu konuda İngiltere’de dahil araştırma yaptığını ancak ajan olarak suçlanmamak için fazla derinlere inemediğini sonuç olarak bir belgeye rastlamadığını söyledi.

 

Konferanstan sonra Prof. Dr. Ebubekir Sofuoğlu’na Kaynarca Belediye Başkanı tarafından üzerinde ilçede bulunan tarihi Şeyh Muslihiddin Camisi’nin fotoğrafının bulunduğu tablo hediye edildi. AK Parti Kaynarca İlçe Başkanı Murat Kefli de Sofuoğlu’na çiçek verdi.

 

Kadın Kolları Başkanı Hatice Kara ise konferansa katılan Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu’na çiçek verdi ve Şeyh Muslihiddin Camili fotoğraf hediye etti.

1

2

3

4

5

6

7

8

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz